29 Kasım 2013 Cuma

Marine domatesli çiğ kabak salatasıGüzel cumalar :). Tamam kabul ediyorum, tarifler biraz sekteye uğradı ama telafilere başladım bile ;) . Kendimi affettirebilmek için, bu salatadan daha güzeli aklıma gelmedi, yoksa ev yapımı burger tarifiyle beni daha mı kolay affederdiniz?? :) Neyse ben şansımı denemeye kararlıyım:


27 Kasım 2013 Çarşamba

Yalnız yaşayanlara sağlıklı beslenme önerileri

Normalde basın bültenlerini yayınlamam ve çoğunu zaman kaybı olarak görürüm. Bazen aralarından yararlı bilgiler içerenlerine de rastlanıyor, aynı diyetisyen ve yaşam koçu Gizem Şeber'den gelenler gibi. Blogu takip edenlerin arasında çokca öğrenci ve yalnız yaşayan olduğunu bildiğim için, benim de tavsiye edeceğim noktaları içeren bu yalnız yaşayanlar için sağlıklı beslenme tüyolarını sizinle paylaşıyorum. Bu arada yazıda hepimize uygun ipuçları var. ;)26 Kasım 2013 Salı

Sonra mı yaparsınız?


Bugün hava kötü, bazen hepimiz böyle hissediyoruz. Hareket etmek yerine, daha fazla yemek ve uyuşukluk yapmak daha iyi diye düşünüyoruz ve biraz ittirilmeye ihtiyacımız oluyor. Bugün de biraz desteğe ihtiyacımız olabilir.;)  Buna çok güldüm, komik olduğu kadar, gerçek de. Yağmur durdu, ben sanırım sabah yapamadığım koşumu öğleden sonra yapacağım, belki üzerine de biraz ağırlık çalışırım. Siz ne dersiniz?

Teşekkürler Kıvanç  :)

25 Kasım 2013 Pazartesi

Yağ oranı meselesi


Sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı haline getirdiğimden beri amaçlarımdan biri  yağ oranımı düşürmek ve kas oranımı arttırmaktı. En son vücut analizini ne zaman yaptırdın diye sorarsanız heralde bir 10 yıl önce derim. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme sonunda aynada gözlemlediğim kas oranımın kesinlikle arttığı ve yağ oranımda az da olsa bir düşüş olduğudur ancak elimde sayısal bir veri yoktu. Spora gittiğim yerlerde küçük, kendi halinde yerler olduğu için şimdiye kadar bir analiz aleti görmemiştim. Gecen cuma koşuya gitmeden önce eşyalarımızı salona bırakmak için gittiğimizde, danışmanın oradaki gelişmiş tartıyı da görmezden gelmemize imkan yoktu. Ben bu fırsatı kaçırmayıp, hemen analiz istiyorum dedim. Henüz spora da başlamağımızdan, ölçüm için tüm şartlar uygundu.  Spenny ile yağ oranım konusunda aynı tahmini yürütüp %18 dedik. Ölçüler alındı, ben tartının üzerine çıktım. Bir hata oldu, kızlar da biraz bu işte acemi miydiler ? Çıktıyı siz bastırırsınız, sonra konusuruz dedik ve biz parka koşmaya gittik.

21 Kasım 2013 Perşembe

İstanbul Maratonu 15 km playlist


Yarı maraton playlistimi burada paylaşmamıştım ama orada yaklasık 1 maratona yetecek kadar fazla parça vardı :). Ben playlistimde sadece hızlı şarkılara yer vermiyorum, hele uzun mesafe koşuyorsam, arada biraz da huzur veren dinlerken beni hafifleten, içimi güzel duygularla dolduran şarkıları da listemde bulunduruyorum, onlar da bana başka türlü bir enerji veriyorlar.  #istanbulmaratonu'nun 15km lik  parkuru içinse, bu tarz şarkılara daha az yer verdim ama liste yine bir yarı maraton uzunluğundaydı :) Liste şu şekildeydi ve shuffle da idi:

Afro-Left (Live) / Leftfield
All of The Lights / Kanye West
Anything Could Happen / Ellie Goulding
Beat it / Michael Jackson (Onsuz bir playlist olabilir mi? :) )
But I Feel Good / Groove Armada
Come Closer /Miles Kane
Dare / Gorillaz
Do I wanna know? /Arctic Monkeys
Don't stop 'till you get enough / Michael Jackson
Dreams / Deep Dish feat. Stevie Nicks
Enjoy The Ride ( Feat.Judy Tzuke) / Morcheeba
Figure 8 / Ellie Goulding
Flashdance / Deep Dish
Help me loose my mind (Feat. London Grammar) / Disclosure
It gets Dark / Holy Ghost!
I need your love / Calvin Harris feat. Ellie Goulding
I'm not alone / Calvin Harris
Latch (Album version) / Disclosure feat. Sam Smith
Lifted (Feat. Emeli Sandé) Naughty Boy
Loose yourself to Dance (Feat. Pharrell Williams) / Daft Punk
Only you  / Ellie Goulding
Pompeii / Bastille
Princess of China / Coldplay feat. Rihanna
R U Mine? / Arctic Monkeys
Red Alert / Basement Jaxx
Say hello / Deep Dish
Shake your body (Down to the ground) / The Jacksons
Stronger / Kanye West
Superstylin' / Groove Armada
Uncertainty / Jagwar Ma
White Noise ( Album version ) / Disclosure feat. Aluna George
9PM (Till I Come) / ATB
Hall of Fame  ( Ft. Will. I.am)Listede sizin de favori şarkılarınız var mı? Siz de müziksiz spor yapamayanlardan mısınız :)

19 Kasım 2013 Salı

35. Vodafone İstanbul MaratonuSaatler 5:45 ayarlanmıştı pazar günü. Spenny'nin saat 5:20 gibi kalktığını duydum. Siyatik ağrısı sebebiyle foam roller ve golf topunu kullanarak stretching yapmak istiyordu. Bense son 25 dk.mı, yatakta geçirmeye karar verdim. Saat caldı. Büyük bir bardak su içtim, su ısıtıcısının düğmesine bastım. Bir kaç dakika foam roller ile stretching yaptım. Kahve, pişmiş yulaf, muz ve çiğ kuruyemiş ve kurumeyvelerle bir kahvaltı ettim. Hava serin olacaktı ancak kalın giyinmenin de anlamı yoktu. Tercihimi uzun tayt, dri fit uzun kollu üst, üzerine tabi ki gönüllüsü olduğum Adım Adım tişörtü giymekten yana kullandım. Spenny hava soğuk olduğundan en azından koşu sonrası üzerimizi değiştirebilme ihtimalimize karşı çanta götürmemiz fikrini öne sürdü. Ben daha önce böyle bir sistemi kullanmadığım için, nasıl işleyeceği konusuna süpheli yaklaşsam da, çalınma ihtimaline karşı, çalınmasına üzülmeyeceğim bir yağmurluğu üzerime geçirdim.

11 Kasım 2013 Pazartesi

Hadi Van'a yine beraber koşalım?


Aslında bu yıl bu işe kalkışmayacaktım. Doğrusunu söylemek gerekirse, ilk girişimimdeki ilgisizlik biraz cesaretimi kırmış ve beni üzmüştü. Sonra Yonca Tokbaş'ın instagram hesabında gördüm. Benim deRuntalya'da koşup bağış topladığım, projesi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı  ( TEGV) tarafından yürütülen Van Adım Adım Öğrenim birimi açılmıştı. Pırıl pırıl, ışığıyla yüzlerce çocuğun geleceğine ışık tutacak bir yer olmuştu. Katkı küçük olsa da, sonuca yardımcı olmuştu. Sonra geçen haftalarda Şanlıurfa'ya gittim. Orada tekrar gördüm ve emin oldum ki, ülkemizin en büyük ihtiyacı eğitim. Bu sebepledir ki, geçmişi bir kenara bıraktım  ve  17 Kasım 2013'de yapılacak 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda  da 15km yi yine, iyilik peşinde koşan Adım Adım adına koşmaya karar verdim. Bu sefer amaç Van'da açılan eğitim biriminin 5 yıllık giderlerini karşılamak. Ben de başladığım işi yarım bırakmayı sevmem, bunun için koşarım :) Siz de benimle koşup, Erciş'li çocukların eğitimine ve bu ülkenin geleceğine destek olur musunuz?


https://www.facebook.com/TurkiyeEgitimGonulluleriVakfi

Miktarın önemi yok, damlaya damlaya göl olur :)

AŞAĞIDAKİ INTERNET ADRESİNDEN KREDİ KARTI İLE BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ.

TEGV PAYPAL HESABI

HAVALE VE EFT İÇİN TEGV  BANKA HESAP NUMARALARI
BANKA ADI         :YAPI KREDİ  BANKASI (TL) ( 0067 )
ALICI ADI             :TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
ŞUBE                     :BEYOĞLU ÖZEL BANKACILIK MERKEZİ (410)
HESAP NO           :1000000
IBAN                    : TR74 0006 7010 0000 0001 0000 00,  SWIFT KOD: YAPITRIS       

BANKA ADI         :YAPI KREDİ  BANKASI(USD) ( 0067 )
ALICI ADI             :TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI 
ŞUBE                     :BEYOĞLU ÖZEL BANKACILIK MERKEZİ (410)
HESAP NO           :3112276
 IBAN                     : TR63 0006 7010 0000 0003 1122 76, SWIFT KOD: YAPITRIS  

BANKA ADI         :YAPI KREDİ  BANKASI  (EURO) (0067) 
ALICI ADI             :TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
ŞUBE                     :BEYOĞLU ÖZEL BANKACILIK MERKEZİ (410)
HESAP NO           :23175028
IBAN                      : TR28 0006 7010 0000 0023 1750 28 , SWIFT KOD: YAPITRIS 

EFT için Açıklama          : AA/Burcu Olgun/KENDİ ADINIZ

Bu projeyi duyurmamdaki yardımlarınız ve katkılarınız için şimdiden teşekkürler :)

Burcu

8 Kasım 2013 Cuma

Ve 3. Şanlıurfa Yarı Maratonu


Bana ifade ettiği diğer  şekliyle  ilk yarı maratonum ve bir sürü ilki içeren seyahat.:) Cuma akşamından gitmiştik Şanlıurfa'ya. Koşunun yanında, aklımızda başka planlar da vardı ve onlar için bize zaman lazımdı. El Ruha Otel'de kaldık, merkezi ve otantik :) . Balıklı Göl'e çok yakın olmasıyla lokasyon bakımından çok iyi, temiz, hizmet de iyi. Cumartesi sabahı ettiğimiz kahvaltı ise, benim için bir hayal kırıklığı. Balıklı Göl'ü ziyaret, içilen ilk menengiç kahvesi ve kemiklerimizi ısıtan hava ne güzel.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...