31 Ekim 2013 Perşembe

Yarı maraton denemesi 21,5 km

Su andan itibaren Urfa Yarı Maratonu'na sadece 2,5 gün kalmış bulunuyor!!!. Ben de boş durmuyorum, hazırlıklarım devam ediyor. :)  Cuma akşamı, cumartesi yarı maraton mesafesi koşmak niyetiyle uykuya dalıyorum. Sabah 06:15 gibi ayaktayım, Spenny işe gitmek üzere hazırlanıyor. Ben de onunla biraz laflayıp, kahvemin yanında yer fıstığı sürülmüş, üzerinde yarım muz ezerek hazırladığı ekmeğimi yiyorum.  Parkı'ın mesafesi kısa olduğu için 7 -8 tur dönmek pek akıllıca olmadığından başka bir parkur seçiyorum. Rumelihisarı'na kadar koşar, sonra geri dönebildiğim kadar dönerim. Geri kalanında taksiye biner eve gelirim diyorum. O da bence durdugun yerde bir kahve iç, gerisini de sonra koşmaya çalış diyor. Hmm güzel öneri!  Önceki koşularımıza göre evden Rumelihisarı 13 km falan, neyse ben 07:40 gibi yediklerimi de sindirecek kadar zaman harcayıp yola cıkıyorum.


Yukarıya çok çıkmadan, Beşiktaş'a daha kısa yoldan gidiyorum. Yolun başlarında The Script'ten  Hall of Fame çalıyor, "be a champion" diyen şarkı beni bir gaza getiriyor.  :) Hava serince, yollar boş, mis. Sahile varana kadar yol biraz iniş ve çok keyifli değil. 

29 Ekim 2013 Salı

TEB BNP PARIBAS WTA CHAMPIONSHIPS ÇEYREK FİNALLER


Tenisi televizyondan takip eden  izleyiciler olarak cuma günü çeyrek finallere gitmek, bizim  için bir ilkti. Ataköy'de bulunan Sinan Erdem Spor Salonu'na toplu taşıma yoluyla gitmeye karar verdik ve metro ile Taksim'e, Taksim'den dolmuşla Bakırköy'e, oradan da taksiyle Sinan Erdem'e gitmek bize o an için en hızlı ve mantıklısı göründü. Çılgın Cuma trafiğine rağmen ilk maçın başlama saati olan  17:00 gibi alana vardık. Tenis Federasyonu'nun kurduğu sokak tenisi alanı,  tenisle ilk teması sağlamak için iyi düşünülmüştü. 
Bizim gireceğimiz  kapıdaki yığılma sebebiyle içeri girişimiz uzun sürse de, maç başlamadan yerimizi aldık. 

28 Ekim 2013 Pazartesi

Yağ ağlatan egzersiz seti


İyi haftalar! Ne hafta sonuydu :) . Cumartesi sabahı Urfa yarı maratonuna hazırlık amacıyla 21,5 km koştum, dün Serena Williams'ın dünya şampiyonu olmasını izledim. Hepsi sırayla blogda olacak. Önce haftaya yağ ağlatan , her şeyden biraz barındıran bir videoyla başlayalım. Ağırlık kullandığı yerde, ağırlıksız veya dumbell yoksa bir kitap, şişe .. vs kullanarak da yapabilirsiniz.

İyi terlemeler! ;)


26 Ekim 2013 Cumartesi

23 Ekim 2013 Çarşamba

Spordan sonra ne yemeli?

Foto: Buzzfeed

Daha önce bu ve şu yazı ile spordan önce neyi, ne zaman yemeli sorusunun cevaplarını vermeye çalışmıştım. Şimdi sıra üçlemenin en sonuncusu, spordan sonra ne yemeli sorusuna geldi.

Spordan önce yenen besinlerin spor sırasında performansımızı etkilediğini, enerji ve dayanıklılığımızı arttırdığını biliyoruz. Peki ya spor sonrası beslenmenin, öncesinden bile önemli olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar diyor ki, spor sonrası seçeceğiniz besinlerin vücudunuzun  kasları onarmaya yardım edecek ve glikojen depolarını tekrar doldurmasını sağlayacak olmasına önem gösterin.  Bu cümlenin ışığında, ideal spor sonrası öğünü şu elementlerden oluşmalıdır:

21 Ekim 2013 Pazartesi

Bayram şekeri 21,3 km

Selam! :) Bayram, tatil..vs bitti, gene burda buluştuk. Ben tatil sırasında daha az spor yapmış ve daha çok yemiş olabilirim ancak hayatımda ilk kez bir şeyi yaptım ve ilk yarı maraton mesafem olan 21,3 km yi devirdim!! :))15 Ekim 2013 Salı

Fit Hit: MC Hammer - U Can't Touch This


İyi  bayramlar :)  Moda haftası, Bodrum kaçamağı derken buralar biraz boş kaldı, farkındayım. :( Önce bayram havasına da uygun bir müzikle devam edelim, sonrası gelir. Geçen gün salonda yaklaşık 1 saati geçkin kardiyo ve ağırlık çalıştım. İpodumu unutmuştum, salonda da her zaman sevdiğim tarz müzikler denk gelmiyor ama o gün şanlıydım. ;) Yaklaşık 53. dk da falan sonra, artık esneme hakeketlerine geçsem mi diye düşünürken, bu şarkı çalmaya başladı. Ne kadar eski olsa da, kanı kaynatan, neşeli bir ritmi olduğu su götürmez bir gerçek :). Ben de şarkının enerjisiyle başladım zıplamaya. Jumping jackler, çapraz diz ve kol çekmeler derken, sarkının sonuna kadar zıplayıp hem eğlendim, hem de giderayak kalp atışımı yükseltip, daha fazla kalori harcadım. Demek istediğim egzersiz sıkıcı olmamalı, görev gibi yapılmamalı. Bazen açın en sevdiğiniz müziği, yaratıcı olun, hoplayın, zıplayın!

Daha sık görüşmek üzere, iyi tatiller :)

10 Ekim 2013 Perşembe

Doldurulmuş mantarlar


Ben ne dedim size? Bu hafta #MBFWI ( Mercedes Benz Moda Haftası İstanbul)  var, kesin yalan olacağım dedim ve oldu. Şimdilik sadece 1 kere salona gittim, yediklerimi evde olmadığım için çok kontrol edemedim :(. Yarın sabahtan yine ağırlık çalışacağım sanırım ve haftasonuna kadar en az 3 kere spor yapmış olmayı hedefliyorum. Bugünkü tarifimiz kendi gibi, blogdaki moda haftası boşluğunu doldursun :)

6 Ekim 2013 Pazar

Sabah koşusu


Diğerleri bahaneler uydururken BAŞLA!
Diğerleri dilerken ÇALIŞ!
Diğerleri bırakırken DEVAM ET!

Bugün günlerden pazar, saat 06:42, dışarıda hava karanlık ve derece sadece 6 yı gösteriyor. Ben birazdan kahvemi bitirip, giyinip koşmaya çıkıyorum, peki sen ne yapıyorsun? 

4 Ekim 2013 Cuma

Su yüzdesi en çok olan besinler


Su yönünden yüksek olan besinler, sizin kilo vermenizi, daha az yemenizi, daha sağlıklı ve enerjik hissetmenizi sağlarlar. Sebebi çok basittir çünkü su yüzdesi fazla olan besinler kalori olarak da düşüktür.Bu besinler ayrıca sağlıklı besin öğeleri ve enzimlerle doludur, onlar da yediğinizle tatmin olmanızı ve uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Dolayısı ile aşağıdaki besinleri bol bol tüketin:

1. Salatalık % 96 su
2. Su teresi % 90 su
3. Ispanak % 92 su
4. Domates %94 su
5. Greyfurt %90 su
6. Marul %96 su
7. Karpuz % 96 su
8. Brokoli %92 su
9. Havuç %90 su


Güzel cumalar :)

2 Ekim 2013 Çarşamba

Run Istanbul 2013
Hangisi daha çılgınca ve zordu emin değilim. Pazar günü bir günde 2 yarışta toplam 18,1 km koşmak mı yoksa, Bostancı'da yapılacak Run İstanbul'a yetişebilmek mi?

Zaman ilerledikçe 2.nin daha zor olduğunu gördük. ;) Yaptığımız plana göre Beşiktaş'tan Kadıköy'e saat 17:15 vapurunu yakalasak,19:00 da başlayacak koşuya yetişiriz diye düşünmüştük ancak 1. koşunun ağırlığıyla ancak 17:45 vapurunu yakalayabildik. Evden çıktığımız zaman organizasyondan bir arkadaşım yolların kapalı olduğu minibüs yolunu kullanıp, Bostancı'ya gidip, oradan başlangıça kadar yürümemiz gerektiği mesajını  gönderdi.

1 Ekim 2013 Salı

Intersport RunHaftaiçi,  pazar günü iki ayrı yakada yapılacak iki ayrı koşuya, katılma kararı vermiştim. Bunlardan ilki Belgrad Ormanı Ayvad Bendi'nde yapılan #intersportrun dı. Saat 07:00'ye alarmlar kuruldu ama o saatten önce uyandık Spenny ile. Sularımızı ve kahvemizi içtik. Dizlerimde bir kaç gündür devam eden hafif bir ağrı vardı. Sakar bir insan olarak sabah yine sol dizimi sehpanın sivri kenarına çarpınca çiziğe ve biraz kanamaya sebep oldum, bir bu eksikti diye düşündüm içimden ama moralimi bozmamaya çalıştım. Spenny ile koşarken dinleyeceğimiz müzikleri seçtik, hatta konuya kendimizi biraz kaptırıp, çıkmamız gereken saatten yaklaşık yarım saat geç çıktık. :)

Kahvaltı olarak wheatabix ve yulaf karışımını yarım muz, biraz çiğ kuruyemiş ve donmuş frambuaz ve yağsız sütle mideye indirdikten sonra, artık yola çıkmaya hazırdık. Bir önceki Ayvad Bendi maceramız sebebiyle temkinliydik ancak yolu bulmak bu sefer hiç zor olmadı.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...