31 Mayıs 2013 Cuma

Yoğurt kaplı meyve toplarıBugünlerde #geziparkı 'ında olanlar sebebiyle içimden bir şey yapmak ve yazı yazmak gelmese de, burayı boş görmeye de içim elvermiyor.  Sağlıklı bir tatlı tarifi paylaşayım da, bari ağzımızın tadı yerine gelsin.

30 Mayıs 2013 Perşembe

Fit Hit : Empire Of The Sun - Walking on a dream


We are always running
For the thrill of it, thrill of it
Always pushing up the hill
Searching for the thrill of it


Koşmaya devam!!  :)) Peki siz niçin koşuyorsunuz?


29 Mayıs 2013 Çarşamba

Polar nabız ölçer saat

Egzersiz yaparken en çok kullandığımız teknoloji Polar nabız ölçer saatlerimiz. Ben daha temel modeli olan pembe bir! :) FT4 kullanırken, sevgilim FT7'yi kullanıyor. Kadınlar ve erkekler için farklı modelleri var. Saati bana  koşmaya başladıktan yaklaşık 1 ay sonra geçen yıl nisan sonu gibi sevgilim hediye etmişti, o günden beri beraberiz.  Zencefit başladığından beri Polar saatimle ilgili pek çok soru geliyor. Ne işe yarar, nasıl çalışır bugünkü postumun konusu, bakalım anlatmayı becerebilecek miyim?


27 Mayıs 2013 Pazartesi

Yeşil mercimek ve bulgur salatası


İtiraf ediyorum: Ben neredeyse sırf yeşillik salataları, roka harici pek sevmiyorum. O yeşillikleri yemekten bir süre sonra sıkılıyorum.  Bana yeşili az, bol malzemeli, sağlıklı salatalarla gelin. Aynen bunun gibi. :)

26 Mayıs 2013 Pazar

17k

Devamlı okuyucular, artık hedefimin yarı maraton (21k ) koşmak olduğunu biliyorlar. Bilmeyenler için tekrar söylüyorum. Ben diğer hedeflerimin yanısıra, yarı maraton koşmak istiyorum ve onun için çalışmalarımı sürdürüyorum. En son bir kaç hafta önce Belgrad Ormanı'ında 15k koşarak, şimdiye kadar en uzun koşumu yapmıştım. Geçen hafta çarşamba ise hedef, 17k koşmaktı.

Koşmadan bir kaç gün önce Hayat Su basın toplantısında Yonca Tokbaş'a soru sorma fırsatım oldu. Haberdar olmayanlar için söylemek gerekirse, kendisi bir koşu aşığı ve uzun kmleri devirmiş tecrübeli bir koşucu ( 4 yıldır koşuyormuş). Giriş bölümünü yaptıktan sonra benim sorum, 21k koşmak istiyorum, ne tavsiye edersiniz oldu.  O da bana acele etmememi, en fazla 18k ya kadar koşmamı ve 21k heyacanını koşuda yaşamamı tavsiye etti.

Bu tavsiyeler aklımda,  çarşamba sabahı son seferden 1 dakika önce ormandaydık. Havanın artık sıcaklaşmasına rağmen, arabadan iner inmez ormanın serinliği tüylerimi diken diken etti ama eninde sonunda ısınacaktım.

25 Mayıs 2013 Cumartesi

O his


Egzersiz yaptıktan sonra öyle iyi hissedeceksiniz ki, yarın tekrar yapmak isteyeceksiniz. Yeter ki bir başlayın. Bugün benim için ağırlık günü, siz de kaldırın popoları koltuktan! :)

x

dumpaday

24 Mayıs 2013 Cuma

En hafif, en kolay pizza
Pizzayı kim sevmez ki? Ben severim ancak koşup, kaybettiğim kalorileri bana döndürenlerden pek hazzetmiyorum ;) . Canım pizza istediğinde bu tarifi yapıyorum. Sağlıklı mı? Evet! İstediğim malzemeleri koyabiliyor muyum? Evet! Kolay mı? Evet! E o zaman ne duruyoruz, hadi mutfağa!!!


Fit Hit : Daft Punk - Get Lucky ft. Pharrell Williams54 dakikalık koşumdan, biraz önce geldim. Duşa girmeden, ufak bir post yapıp cumanızı hareketlendirmek istedim. Aslında bu şarkıyı çoktan, paylaşmış olmam gerekirdi. Hazır Daft Punk'ın yeni albümü Random Access Memories çıkmışken, sıra bugün  Get Lucky'e geldi. Çok eğlenceli bu şarkı, bizim Bozcaada ekibine de gitsin. x

Bu arada,  bugün spor yapanlar var mı aranızda?
23 Mayıs 2013 Perşembe

Skinny Jeans Workout

Havaların derecesi yükselmeye başladığında herkesi, özellikle kadınları bir telaş alır. Mart-Nisan aylarında spor salonlarına yazılınır. Tüm kış yan gelip yatmış vücudun, 1-2 ayda mucizevi bir şekilde bikiniye hazır hale gelmesi beklenir ancak öyle bir formül yoktur.  İstediğiniz vücuda ulaşmak kararlılık, devamlılık ve fedakarlık gerektirir.

İşte bu yolda ilerleyen kişilere yardımcı olabilmek için yeni bir dvd çıktı, Skinny Jeans Workout. Cumartesi günü Mac G-mall'a bu dvdnin  demosu için gittik.  Programın yaratıcısı  Mars Athletic Club'ın eğitmenlerinden renkli gözleri fıldır fıldır bakan, eğlenceli eğitmen  Murat Bür.21 Mayıs 2013 Salı

Dünya süt gününe yaraşır smoothie21 Mayıs Dünya süt günüymüş, ben de geçen hafta öğrendim. Yatmadan önce süt içilmeye teşvik edilen bir neslin ferdi olarak,  süt ve süt ürünleri, aksine bazı söylemler olsa da, benim beslenmemden çıkartamayacağım kadar sevdiğim bir besin grubu.  Dolayısı ile bugünkü postun konusunu süt ve süt ürünleri  ( süt, ayran, yoğurt, peynir ve kefir) olarak belirledim. Kendisi mucize bir içecek değil, tüketilirken yine kontrollü olunması gerekiyor ama vücuda bazı faydaları da var. İşte hakkındaki bazı gerçekler, melek mi, şeytan mı karar sizin :).


20 Mayıs 2013 Pazartesi

Nike + Running

İyi haftalar! Blog açıldığından beri bazı  konularda sizlerden gelen post talepleri var. Fırsat oldukça onlar üzerine post yapacağım ve elimden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Bu postları hazırlarken eminim benim de bilgim artacak, dolayısı ile herkes kazançlı çıkacak :).

İlk taleplerden biri egzersiz yaparken kullandığım uygulamalar ve aletler içindi. Ben Nike+ Running ve Polar nabız ölçer saati sıklıkla kullanıyorum dolayısı ile bugünkü konumuz Nike+ Running, Polar'a da sıra sonra gelecek.

Nike+ Running adından da anlaşılacağı gibi Nike tarafından geliştirilen android ve Iphone larda kullanılabilen, GPS teknolojisini kullanan bir uygulama. Ben Iphone kullanıcısı olduğum için konuyu bu yönden ele alacağım, teknolojik konularda da engin bilgim olmadığı için beni anlayışla karşılamanızı rica ediyorum.18 Mayıs 2013 Cumartesi

Çilek, ıspanak ve mozarella salatası


Bu salata son zamanlarda yaptığım en güzel salatalardan biri olabilir, mevsimi geçmeden sizinle paylaşmak istedim. . Ispanağın çıtırlığı , çileklerin tatlığı, bademlerin gevrekliği, mozarellanın yumuşaklığı  salatayı yerken farklı lezzet ve dokuları bir arada yaşamanızı sağlıyor. Haftasonu deneyin, haklı mıymışım bana yazın :) .


17 Mayıs 2013 Cuma

Fit Hit : Depeche Mode - A Pain That I'm Used To ( Jacques Lu Cont Remix)

Bugün cuma ve akşama Depeche Mode konseri var.  Ben bugün ağırlık çalışmaya karar verdim.  Bu akşamki konsere ve spor yaptıktan sonra çektiğimiz o güzel ağrılara gelsin bu şarkı! :)

Aranızda konsere giden var mı?

Gwyneth Paltrow'u sevmek için bir neden dahaIron Man 3 geldiğinde,  ilk günü gittik izlemeye. Film klasik, eğlenceli Iron Man iste, belki siz de şimdiye kadar izlemişsinizdir zaten.  Gwyneth Paltrow filmde çok iyi görünüyordu, bolca o güzel karın kaslarını gösterdi ve beni çatlatmayı başardı :).  Ben çıkışta  Zencefit'ten  bir tweet attım. Tracy Anderson kendisinde iyi iş çıkartmış diye. Tracy Anderson  Gwyneth'i  bu vücuda kavuşturan ünlü fitness antrenörü, belki yine sizin de duymuşluğunuz olabilir. Bu tweetim üzerine sevgilim dedi ki , olay Tracy Anderson ile bitmiyor, kadının kendisinde ve çalışmasında bitiyor. Bence Tracy Anderson tek başına krediyi haketmiyor. Düşünsene Tracy Anderson onu çalıştırdıktan sonra eve gidip bir sürü saçma şey yese, orda antrenör ne yapabilir. Biliyorum belki siz de bazen benim gibi antrenörleri var, özel aşçıları yemeklerini hazırlıyor bundan kolay ne var diyorsunuz  ama insanın içinde yoksa tüm bunlar da olsa, olay bir yerden sonra kopup gidiyor. Bu konuşmanın ertesi günü yukarıdaki fitness üzerine  alıntısını buldum, bakalım ne demiş Gwyneth:

"38 yaşında 2 çocuk annesi olup hala bikini giyebiliyorsam bu çok çalıştığım içindir ( deyim yerindeyse bir nevi kçımı yırttığım içindir demiş :) ). Bu bir kaza değil, şans değil, peri tozu değil ve iyi genler sebebiyle değil. Bu haftanın 5 günü 1,5 saat kendimi öldürmem ve verdiğimin karşılığını almamdır. Hayatımın her alanında da, bunu yapmaya çalışıyorum."

Bana kalırsa burada hayatın her alanı için, hepimize çıkacak dersler var. Bir amaca ulaşmak için çok çalışmak, kendinizi adamak, %100 vermek her zaman sonuca ulaşır. Ne kadar koyarsanız, o kadar sonucunu alırsınız. Bu sadece fitness, zayıflamak..vs için geçerli değil. İşimizde, ilşkilerimizde, her alanda yapabileceğimizin en iyisini yapmak hayat görüşümüz olmalı.

Seni severdim Gwyneth ama bu dediklerinden sonra sana daha da çok saygı ve sevgi duyuyorum. Benim için de motivasyon kaynağı oldun.

Siz ne düşünüyorsunuz? Kendinizi % 100 adıyor musunuz, yoksa yapmadığınız şeylerin karşılığını mı bekliyorsunuz?

Sevgiler :)


16 Mayıs 2013 Perşembe

Bugünkü egzersiz programı: HIITBu sabah 07:00'de evden çıkmadan önce sevgilim dedi ki, bugün  1 saat zamanımız var ( Normalde  egzersize 1,5 saat falan ayırıyoruz)  HIIT yapalım. HIIT nedir diye sorarsanız, High Intensity Interval Traning yani Yüksek Yoğunluklu aralıklı antrenman. Biraz daha açalım. HIIT egzersizleri kısa süreli ama yoğun tempoda hareketlerin, kısa süreli dinlenmeyle birleştiği çalışmadır, interval traininge göre daha şiddetlidir.  HIIT kalp atışınızı arttırırken, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırıp, güçlenmenizi de sağlar.  Son zamanlarda HIIT'nin, uzun süreli, yoğunluğu az olan egzersizlere göre vucuda daha fazla faydası olduğu tespit edilmiştir. Düzenli koşu veya egzersiz yapanlar için daha uygun olmakla beraber, belli bir kondisyon gerektirdiği doğrudur. HIIT sayesinde metabolizma hızlandığı için, düşük yoğunluklu antrenmanlara göre,  gün içinde de hızlı seyrettiği için, yağ yakımı gün içinde de devam eder.

Gelelim bizim bugünkü programımıza:

- 15 dk ısınma koşusu
- 10 mini merdiven çıkma ( Genelde uzun olan merdivenleri değil, daha az basamaklı olanı tercih ettik, son hızda çıkıp, yavaş geri döndük)

3 set halinde aşağıdakileri yaptık, her set arasında 1 dk dinlendik:

1 dakika step ups with knee rise  ( Ben her adımda ayağı değiştirerek yaptım, ellerimi de çıktığım ayağa göre koordine ettim, buradaki gibi sabit tutmadım, hangisi rahatınıza gelirse)

1 dakika plank 

1 dakika walking lunges 

1 dakika side plank lift  ( 30 sn sağ taraf, 30 sn sol taraf)

Setler bitince parktaki sokak lambaları  arasında 10 dk aşağıdakileri yaptık:

İki lamba arasına bir çok yavaş koşu, bir sprint ( sprint yani hızlı koşu, gücünüzün en az %80 ile koşmanız gerekiyor)

Sokak lambaları egzersizi bitince 5 dk da eve yavaş koşarak soğuduk ve 1 saati tamamladık.

İtiraf etmeliyim ki,  benim için de zordu, plankların sonlarında ve sokak lambası koşularında artık iyice yorulduğumu hissettim ama bu çalışmanın etkilerinin doğru beslenme ile daha fazla arttığını ve güçlenmem için bu çalışmaları yapmam gerektiğini biliyorum.

Siz HIIT programınızda uyguluyor musunuz?

Sakın bırakma!


Kötü bir gün geçirmiş olabilirsin. Bir tabak makarnayı bitirip, üzerine bir de künefe patlatmış olabilirsin. 1 haftadır koşmamış olabilirsin. Bunların hiç bir önemi yok, kendini bağışla ve yarın daha iyisini yap. Kötü bir günün, seni durdurmasına izin verme!

Fitlivetv

15 Mayıs 2013 Çarşamba

New Balance Bozcaada Koşusu


Son dakika olmuştu New Balance Bozcaada Koşusu'na katılmaya karar vermemiz. Yolu bildiğimiz için cuma gidip, pazar dönmek biraz külfet gibi geldi ve biz cuma erken orada olup, pazartesi  kahvaltıdan sonra dönmek üzere kendimizi ayarladık. 

14 Mayıs 2013 Salı

Meyveli Smoothie


Merhaba! Bozcaada'dan dün akşam döndüm, sizleri ve evimi özlemişim :).  Bozcaada Maratonu'unda neler oldu, yakında burada olacak ama öncesinde serinletici bir smoothie tarifi sizleri bekliyor.

10 Mayıs 2013 Cuma

Haydi kızlar!


Ben sizi motive edemezsem, belki Ryan edebilir. Kaldırın popoları!  :)

Fit Hit : Kasabian - UnderdogSiz bunu dinlerken, ben Bozcaada yollarında olacağım. Süper bir cuma olsun, kendinize iyi bakın!

9 Mayıs 2013 Perşembe

Belgrad Ormanı'ında 15 k


Hafta başında sevgilimle, Çarşamba sabahı erkenden Belgrad Ormanı'na gidip koşmayı kararlaştırmıştık.  Salı akşamı, normalde yapmadığım bir şey yapıp, saat 18:00'den sonra 1 espresso ve 1 küçük çay içme gafletinde bulundum. Diğer sebeplerle de birleşince ( Doğal olarak uyanık olunca düşünüyorsunuz ) gece uyuyamadım ve ormana gitmek için alarm çaldığında, tüm gece boyunca sadece 1,5 saat uyumuştum.


Ormanın sakinleri,vardığımızda hala derin uykudaydı :). 

Fit Hit : LCD Soundsystem - Get Innocuous (Soulwax Remix)


Biraz eski de olsa, iyidir. Uygun adım 1-2, hadi hadi :)

8 Mayıs 2013 Çarşamba

Ballı-soya soslu tavuk göğsü, ızgara kuşkonmaz, Asya lahana salatasıMerhaba! Bugün nasılsınız bakalım?  Ben bugün 15k koştum, şu an biraz yorgunum, detaylarını başka bir postta anlatacağım. Şimdi hazır akşam yemeği saati de gelirken, sizlerle geçen gün yaptığım bir tabağın tarifini paylaşacağım . Umarım yemekte biraz Uzak Doğu tadı hoşunuza gidiyordur. Fotoğrafı çok iyi olmasa da, lezzetine kefilim :). Hazırlarken fotoğraf çekmemiştim ama yapılışı çok kolay olduğu için, fotoğrafa çok da ihtiyaç yok zaten.Saat 06:34


Gece 1,5 saat uyudum ama şu an hazırlanmış, planladığımız gibi Belgrad ormanı'na doğru yola çıkıyoruz.  Durmak yok!

7 Mayıs 2013 Salı

Fit Hit: Girls Aloud - Something new


Go girls, go go go
We girls gonna take control
You boys better know know know
We girls gonna run this show
Go girls, go go go
We girls gonna take control
You boys better know know know
We girls gonna run this run this


Her çıktığında gaza basmamı sağlar.  Yaşasın girl power! Haydi kızlar, gösterelim kendimizi! :))

Evet bugün spor yapmalısınız! :)
Cevabı sizin için de belli bir sorudur umarım. Hadi spora  :)


6 Mayıs 2013 Pazartesi

Izgara ananas


Ananas! Bu tropikal meyve, ananas soyucu aletin ülkemize gelmesiyle (şükür ki :)) daha yaygınlaştı ve evlerimize girmeyi başardı. Tipi değişik, kendisi lezzetli mi lezzetli ananasın, bazı özelliklerine bakalım ve kimilerinin onu neden "süper yiyecek" olarak adlandırdığını anlayalım:

Pazartesi motivasyonu


Günaydın! Bugün pazartesi biliyorum, bekleyen işler, can sıkıcı patronlar ve toplantılar sizi bekler. Tüm bunlardan önce veya sonra egzersiz yaparsanız güne daha aktif ve mutlu başlar veya zorlu bir günde bozulan moralinizi düzeltebilirsiniz. Unutmayın itici güç sizsiniz, siz kendinizi zorlamazsanız, sizin için bunu yapan biri olmayacak!

İyi haftalar :)

5 Mayıs 2013 Pazar

Mayıs ayı hedefleri


Bundan sonra her ayın ilk haftasında, sizinle o aya dair (blogun konusu bu olduğu için ) fitness ve sağlıklı yaşam ile ilgili hedeflerimi paylaşıyor olacağım. Bu ilk olduğu için biraz gecikmiş olabilir ama diğerlerinin ayın ilk veya 2. gününde burada olmasını sağlayacağımdan emin olabilirsiniz.  Peki neden bunu yapacağım? Neden hayat, fitness programınız, kilo verme  veya diğer sizin için önemli olan şeylerle ilgili hedefler belirlemek gerekir ve bu hedefleri belirlerken nelere dikkat edilmesi gerekir?


4 Mayıs 2013 Cumartesi

Fitness sonrası omleti


Haftasonu geldi, güzel kahvaltılar bizi bekler ama spor yaptıktan sonra! :) Bu omleti geçen günlerde, koşu ve egzersiz sonrası yaptık, yüksek protein içerdiğinden kasları yenilemek için birebir. Omleti herkes yapar diyebilirsiniz ama bunun pişirme tekniği standarttan biraz daha farklı, bir deneyin derim.Yapabiliyorken, yapın!


3 Mayıs 2013 Cuma

Fit Hit: Black Rebel Motorcycle Club - Let The Day BeginHere's to you my little love
Let the day begin..

Günün şarkısı tam erken güne başlamalık, klibi de eğlenceli. Ben birazdan koşmaya gidiyorum, siz ne yapıyorsunuz?


Gün bugün!!


Günaydın! Harekete geçmek için, egzersiz yapmak için kimler yarın dedi? Yarın oldu ve siz hala yatağınızdaysanız, şimdi hemen hazırlanıyorsunuz, sokağa çıkıyorsunuz, yürüyorsunuz, koşuyorsunuz güne erken ve en aktif şekilde başlıyorsunuz. Cumaya daha iyi bir başlangıç yapılabililir mi? Hadi bakalım! :)

2 Mayıs 2013 Perşembe

Foodie'den sağlıklı brownieEmel Başdoğan şimdilerde tv programı yapıyor mu bilmiyorum ama ben onu televizyondan hatırlıyorum. Belki siz de biliyorsunuzdur kendisinin Foodie adında pasta, kurabiye..vs ürünleri yapan bir markası var. Foodie'nin Nişantası mağazası tam Amerikan Hastanesi'nin ana giriş kapısının karşısında ve bizim eve çok yakın.  Sizin de canınızın tatlı istediği savunmasız zamanlarınız oluyordur eminim. İşte o zamanların bazılarında ben Foodie'nin kapısını çalıyorum ve bu brownieden alıyorum. Emel Hanım ürünlerinde hiç bir kimyasal madde kullanmıyor ve en kaliteli hammaddeyi seçiyor. Bu brownie de sıfır un ve sıfır şeker içeriğiyle ve %70'lik bitter çikolatalı karışımı ve kremsi yapısıyla tatlı krizlerimi aşmama yardımcı oluyor. Şeker olmadığı için belki bazılarınız onu bu krizler için yeterli bulmayacaktır ancak düşüncelerimizi ve vücudumuzu bu yönde eğitirsek, bu güzel şeyin keyfine % 100 varabiliriz diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? :) Siz tatlı krizlerinizi nasıl aşıyorsunuz?

1 Mayıs 2013 Çarşamba

ZenceFit Parkta I

Merhaba! :) Öncelikle biber gazına maruz kalmadığınız bir 1 Mayıs geçirdiğinizi umarım.
Dün bayağı zorlu, sabah kardiyo ağırlıklı ve akşam da ağırlık antrenmanı yaptık. Şu an vucudumun her yeri özellikle kollarım ve alt bacaklarım ağrıyor ama bu ağrıyı sevmek lazım çünkü vucudunuzun çalıştığını gösteriyor, iyi bir ağrı ;) .

Sabahki antrenmanın ikinci bölümünden bir dizi hareketi sizin için de fotoğrafladım. Hem yapılması kolay, hem de evde, parkta, her yerde uygulanabilir, bu güzel havada salona hiç ihtiyacınız yok. Günde yarım saatinizi buna ayrırırsınız, değil mi? :)

Aşağıdaki 5 hareket bir seti oluşturacak ve biz bu setlerden 4 adet yaptık. Bu hareketlere başlamadan önce biz egzersiz yaptığımızdan her hangi bir ısınma hareketi yapmadım. Siz ısınmayı atlamayın, vucudunuzu yürüyerek veya yavaş koşarak bu hareketlere hazırlayabilirsiniz.


Tricep bench dip: Bu hareket kolunuzun arkasındaki tricep kaslarına yöneliktir. Önce isterseniz bank veya sandalyeye oturun, ellerinizi kalcanızın iki yanına koyun. Bu hareketle 3 seviye var, durumunuza göre bacaklarınızın şeklini ayarlamanız gerekiyor. Başlangıç seviyesindeyseniz bacaklarınızı 90 derece  kırıp yine banktan kalçanızı fazla uzaklaşmadan harekete başlayabilirsiniz. Biraz daha kuvvetliyseniz bacaklarınızın açısını düşürebilirsiniz, unutmayın banktan çok uzaklaşmak yok. Hareketin en ileri seviyesinde bacakları benim yaptığım gibi öne uzatıyoruz. Bacaklar şeklini aldıktan sonra karnımızı sıkarak nefes alıp, sadece kolları oynatarak, kollar 90 derecelik açı oluşturana kadar, yere doğru inip, nefes vererek kalkıyoruz ve yukarıda kolları iyice sıkıyoruz. Bu hareketi yapmak için bir sandalye de kullanabilirsiniz, evde yapmaya çok uygun. ;)

Sırasıyla 20 - 15-12-10 tekrar olarak yaptık.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...